FANDOM


1984 fictious world map

Świat w Roku 1984 z granicami współczesnych państw.

     Eurazja

     Wschódazja

     Oceania

     Teren sporny

Wschódazja – jest jednym z trzech supermocarstw w powieści Georga'a Orwella Rok 1984. Pozostałe dwa to Oceania i Eurazja. Jej granice nie są ustalone równie dokładnie jak granice dwóch pozostałych supermocarstw. Z tekstu książki wiadomo, że teren Wschódazji składa się z Chin i krajów położonych na południe od nich, Archipelagu Japońskiego, oraz części Mandżurii, Mongolii i Tybetu. Jej ideologią polityczną jest, według powieści, Kult Śmierci (Kult Nie-Ja).

Niewiele informacji o Wschódazji znajduje się w książce – oprócz tego, że jest ona najmłodszym i najmniejszym z 3 supermocarstw. Księga Goldsteina twierdzi, że mocarstwo to powstało około dekady po ustanowieniu dwóch pozostałych. Zdarzenie to miało miejsce w roku 1960 - po latach bratobójczych walk pomiędzy krajami Dalekiego Wschodu.

Niektórzy uważają, że Wchódazja tak naprawdę jest jedynie częścią "Światowego mocarstwa" która kontroluje całą Ziemię. Mocarstwo woli jednak przedstawiać się jako 3 różne mocarstwa, niezależne od siebie - dzięki temu ma stały powód (wojnę) na zużywanie surowców i utrzymywanie w ryzach liczby światowej ludności.

Flaga żadnego z 3 mocarstw nie jest określona ani opisana w książce. Adaptacja filmowa pokazuje flagę Oceanii oraz Eurazji, ale nigdzie nie ukazuje flagi Wschódazji.

Bibliografia

  • George Orwell: Rok 1984.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Wschódazja z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.