FANDOM


Vargsmål
Autor Varg Vikernes
Miejsce wydania Norwegia
Język norweski
Data I wyd. 1997
Tematyka polityka, religia

Vargsmål (w wolnym przekł.: Varga kilka groszy) to pierwsza książka Varga Vikernesa, napisana w latach 1994 - 1996 a wydana w 1997. Liczy 156 stron[1]. Zawiera głównie przemyślenia autora na tematy związane z polityką, mitologią i religią. Książka powstała podczas pobytu Vikernesa w więzieniu, gdzie odsiadywał 21-letni wyrok pozbawienia wolności za zabójstwo muzyka Mayhem Øysteina Aarsetha (ps. Euronymous) oraz podpalenia trzech kościołów na początku lat 90. XX wieku (w tym kościoła Fantoft w Fana w Norwegii) . Pierwotnie napisana po norwesku, została także przetłumaczona na język angielski. Angielskie tłumaczenie zawiera wiele błędów językowych.

Tematyka

Autor porusza w książce kwestie związane z religią i polityką. Poddaje krytyce współczesny świat, głównie zaś materializm i modernizm. Oskarża także chrześcijaństwo o zniszczenie tradycyjnych wartości germańskich. Przeciwstawia mu czasy przedchrześcijańskie, zwłaszcza zaś mitologię skandynawską.

Cytaty

Aby dotrzeć do Valhalli, musimy pokonać strażników. Wilki Wotana, Geri (zachłanność) i Freki (pożądanie i upór), vargi stojące na zachód od wejścia oraz orła, który zwisa nas salą. Zbudowaliśmy ją z naszego oręża i naszych zbroi, nasze włócznie tworzą ściany, z naszych tarcz zbudowany jest dach, a ławy pokryte są naszymi pancerzami. Zanim jednak dojdziemy do Valhalli, musimy przebyć dwie rzeki: Thund (samolubność) i Ifing (wątpliwość). Oznacza to, że musimy pokonać własne słabości, jak nasza chciwość, nasz upór, nasze oczekiwania względem innych, naszą zwierzęcość (warg), dumę (orzeł), naszą samolubność i wątpliwości, zaś naszych broni powinniśmy użyć w jakimś konstruktywnym celu".[2]

PrzypisyŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Vargsmål z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.