FANDOM


Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” (w skrócie: Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”) – stowarzyszenie działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, w szczególności z zespołem Downa.

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Warszawie, ale prowadzi działalność ogólnopolską.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

Historia

Stowarzyszenie działało początkowo jako Sekcja Dziecięca Warszawskiego Koła PSOUU. Powstało ono w 1997 roku i skupiało rodziców dzieci z zespołem Downa.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w lipcu 2001 roku.

Misja

Stowarzyszenie stawia sobie cele:

  • poprawę szeroko rozumianej sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną;
  • popularyzację wiedzy o osobach z zespołem Downa oraz niepełnosprawnością intelektualną;
  • zmienianie otoczenia na przyjazne osobom niepełnosprawnym intelektualnie;
  • pomoc rodzinom z osobami z zespołem Downa;
  • dokonywanie zmian w prawie.

Działalność

Stowarzyszenie prowadzi wielostronną działalność.

Prowadzone są zajęcia rewalidacyjne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Są to zarówno zajęcia indywidualne, w tym konsultacje ze specjalistami (pedagogiem, psychologiem, logopedą), jak i grupowe.

Wydawane są informatory dla rodziców i specjalistów (również mających incydentalny kontakt z osobami niepełnosprawnymi) oraz kwartalnik „Bardziej Kochani” (tak samo jak nazwa Stowarzyszenia) podejmujące tematykę osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Stowarzyszenie prowadzi specjalistyczną księgarnię wysyłkową, gdzie nabyć można książki dotyczące zagadnień związanych z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i zespołem Downa.

Organizowane są ogólnopolskie konferencje z cyklu Czas dla Rodziców, skierowane do rodziców oraz specjalistów zainteresowanych tematyką osób z zespołem Downa i niepełnosprawnością intelektualną. Każda kolejna konferencja podejmuje inne zagadnienia.

Corocznie organizowane są turnusy rehabilitacyjne dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Tradycją stało się, że kolonie letnie odbywają się w atrakcyjnych miejscach nad polskim Bałtykiem. Organizowane są również zimowiska. Uczestnicy turnusów piszą blogi, do których linki umieszczane są na stronie Stowarzyszenia.

W okresie wakacyjnym organizowane są półkolonie w ramach akcji Lato w mieście.

Stowarzyszenie dużą wagę przywiązuje do pozyskiwania i szkolenia wolontariuszy.

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.