FANDOM


Strategiczna Gra Ekonomiczna Strateg (SGE Strateg) – polska gra ekonomiczna powstała w 2002 i odbywająca się w Internecie.

Pojedyncza sesja gry stanowi model sektora gospodarki, w którym kilka firm, prowadzonych przez graczy, walczy o klientów i ich portfele, to wszystko w warunkach wolnej konkurencji[1].

Gospodarka ma określone parametry:

  • stopa bezrobocia,
  • stopa wzrostu (lub spadku) PKB,
  • średnia płaca w gospodarce,
  • struktura rynku, który podzielony jest na cztery segmenty – od luksusowego do popularnego; w procesach podejmowania decyzji zakupowych kierują się one różnymi czynnikami (pierwszy – wizerunkiem firmy, jakością i poziomem technologicznym, ostatni – popularnością i ceną),
  • stopa procentowa kredytu.

Każdy z graczy zarządza swoją firmą, dla której określa strukturę zatrudnienia, ceny produktów, wielkość produkcji oraz nakłady inwestycyjne. Decyzje dla każdej tury gry (zwykle codziennie) podejmuje się przy pomocy formularza na stronie gry. O pozycji firmy decyduje wartość akcji, która wynika z efektywności zarządzania.

W jednej grze brać może udział do ośmiu graczy. Parametry każdej z gier są unikalne i ustalane przez założyciela; przy czym doświadczeni gracze wybierają często warunki skrajne (np. wysokie bezrobocie i spadający PKB) i starają się w tej sytuacji uniknąć bankructwa.

Cechą charakterystyczną SGE Strateg jest brak czynnika przypadkowości w reakcji systemu na decyzje graczy. Wszystkie wydarzenia w grze zależą wyłącznie od graczy oraz ich wzajemnej interakcji.

Autorem SGE Strateg jest Piotr Borek. Gra była projektem zespołu SIFE Koła Naukowego Strateg z Uniwersytetu Gdańskiego, który wygrał polską edycję SIFE i reprezentował Polskę na finale światowym w Amsterdamie. Gra została napisana przy wykorzystaniu doświadczeń z konkursów EuroMESE oraz Euromanager Poland, w których jej twórcy zajmowali wysokie miejsca.[2]

Do października 2007 w SGE Strateg rozegrano 8 tysięcy gier, w których wzięło udział 1600 graczy. W 2008 uruchomiono wersję gry w portalu gazeta.pl[1].

Przypisy

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: SGE Strateg z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.