FANDOM


Projekt: Grażyna Żarko – polski wideoblog a zarazem prowokacja internetowa, która trwała od maja do lipca 2012 roku.

Projekt przedstawiał fikcyjną postać – Grażynę Żarko, około 50-letnią religijną fanatyczkę, nauczycielkę o konserwatywnych poglądach, która za pomocą wideobloga w serwisie YouTube w krytyczny sposób wyrażała się o polskiej młodzieży i stosunku społeczności do religii, przez co zyskała złą i skrajnie negatywną opinię wśród internautów.

Celem projektu, jak stwierdzili jego organizatorzy, było "podjęcie problemu przemocy słownej w internecie, źle pojmowanej wolności słowa oraz agresji, które są youtube'ową codziennością". Po wydaniu 12 odcinków bloga (które zostały wyświetlone 2 miliony razy), w związku z licznymi obelgami i groźbami śmierci w stronę Grażyny Żarko (która przez większość internautów była uważana za postać prawdziwą) postanowiono zakończyć projekt.

21 lipca kanał "Grażyna Żarko" w serwisie YouTube udostępnił 18 minutowy film "Grażyna", który ujawnił prawdę o projekcie. Autorami projektu byli Grzegorz Cholewa i Bartłomiej Szkop (którzy zajmowali się wcześniej innym, znanym w internecie wideoblogiem "Baśka Blog"). W rolę bohaterki projektu wcieliła się aktorka Anna Lisak.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Projekt Grażyna Żarko z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.