FANDOM


Prehistoryczna Australia

Australia była przypuszczalnie zasiedlona po raz pierwszy około 40 000 lat temu. Dowodem na to są kamienne siekierki datowane na ten okres. W owym czasie poziom mórz był niższy niż dziś, a Australia, Nowa Gwinea i Tasmania stanowiły jeden kontynent połączony pomostami lądowymi. Pierwsi Australijczycy, przodkowie Aborygenów przypłynęli na ten ląd z Azji południowo-wschodniej. Ok. roku 6000 p.n.e poziom morza wzrósł, poszczególne lądy zostały oddzielone. Wielu z australijskich Aborygenów przeniosło się w głąb lądu polując na zwierzęta i zbierając płody ziemne. Przemieszczali się wraz z zmiana suchych i deszczowych pór roku. Inni mieszkali na wybrzeżach polując i łowiąc ryby. Osią kultury Aborygenów są legendy o Śnieniu wiążące ludzi z przyrodą i duchami przodków. Śnienie jest ciągle żywe dzięki pieśniom, tańcom i sztuce. Około 30 000 lat temu Melanezyjczycy z północnej Nowej Gwinei popłynęli na wschód, na Wyspy Salomona. Odnaleziono narzędzia datowane na ten okres, z wciąż przywartymi mikroskopijnymi nasionami roślin taro. Ok. 2000 p.n.e. ludzie, którzy posługiwali się misternie zdobiona ceramika zwana lapita, pożeglowali wraz z świniami i drobiem daleko na wschód, na Tonga i Samoa. Archeolodzy nie mogą dojść do porozumienia, czy pochodzili z wysp Oceanii czy z Azji. Wiadomo, że w ciągu następnych 3000 lat potomkowie ludu Lapita - dzisiejsi Polinezyjczycy - odkryli wiele wysp, w tym Markizy, Wyspę Wielkanocną i Hawaje. Ich potomkowie odkryli Nową Zelandię. Te podróże były rozmyślnymi próbami kolonizacji, w miarę jak stare osady przeludniły się. Żeglując po Pacyfiku kierowali się gwiazdami, na całe stulecia przed przybyciem odkrywców europejskich.

Zobacz też

ŹródłaŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Prehistoryczna Australia z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł ma niedostateczną jakość.