FANDOM


Karachan
imageboard
Data powstania czerwiec 2010
Właściciel Zalgo
Rejestracja forum dostępne bez rejestracji
www.karachan.org

Karachan – największe polskojęzyczne forum internetowe typu imageboard, podobne do anglojęzycznego serwisu 4chan. Zostało założone 3 czerwca 2010 roku[1] przez użytkownika o pseudonimie Zalgo, prawdopodobnie nadal administrującego ten serwis, aczkolwiek nazwa ta przyjęła się jako pseudonim wspólny administracji. Serwis ten charakteryzuje się sporymi zabezpieczeniami przed wejściem aby odstraszyć nowych użytkowników, jednakże istnieją w internecie instrukcje, jak należy je obejść[2].

Historia

Karachan powstał jako kontynuacja idei polskich imageboardów, popularność zyskał jednakże dopiero po upadku swojego poprzednika — Tapchana.

Kultura

Forum to posiada specyficzną kulturę z racji pełnej anonimowości użytkowników (każdy użytkownik musi nosić pseudonim "Anonymous", każda próba podpisania się unikalnym pseudonimem skutkuje atakiem na ową osobę) i wolności słowa. Zabronione są natomiast nielegalne materiały, emotikonki, jak również pisanie w żeńskiej formie[3], jednakże łatwo trafić na kontrowersyjne treści, które użytkownicy tego forum produkują, aby bulwersować internautów. Ponieważ każdy użytkownik jest anonimowy, może on pisać bez skrępowania, dlatego na forum znajduje się wiele tematów, które nie zostałyby poruszone w innej formie. Dodatkowo, każdy temat jest kasowany po około 24 godzinach.

Memy internetowe

Na Karachanie powstało wiele memów, takich jak Puchałke, czy Advice Polaczek (znany również jako Pan Andrzej)[4], które przesiąknęły do kultury polskiego internetu.

Kontrowersje

Wojny z portalem Wykop.pl

Użytkownicy tego forum znani są z wojen z portalem Wykop.pl, historycznie sugerowanych nienawiścią 4chana do anglojęzycznego odpowiednika Wykopu – Digg.com, jak również uzurpowaniem przez użytkowników Wykopu tytułu polskiego 4chana dla owego portalu. Obecnie wojna jest spowodowana przede wszystkim tradycją i nic nie wskazuje na to, że się kiedykolwiek zakończy. Ataki na Wykop polegają na podpisywaniu kontrowersyjnych treści nazwą i logiem tego serwisu, jak również na przerabianiu zdjęć użytkowników i administratorów Wykopu[5].

Szkalowanie zmarłych

Tworzenie i publikacja wulgarnych przeróbek zdjęć przede wszystkim Jana Pawła II, ale również rapera "Magika", czy też Lecha Kaczyńskiego zostało zapoczątkowane na forum obrazkowym vichan, ale w pełnym stopniu rozwinęło się na Karachanie, obecnie jest kultywowane również przez ludzi niezwiązanych z polskimi imageboardami. W tej chwili działania takie są bezkarne, ze względu na to, że Jan Paweł II nie jest obiektem czci religijnej[6].

Akcje

W kulturę polskich imageboardów wpisało się również wykonywanie raidów, czyli najazdów, czy też włamów na inne strony internetowe.

Atak hakerski na stronę CKE

W maju 2012 roku dokonany został atak na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej polegający na podmianie treści. Włamywacze podpisali się jako Fir3, Devil Team oraz Polish Underground (polscy crackerzy), nafing (moderator Karachana), oraz wykop.pl i umieścili wulgarne przeróbki z wizerunkiem Jana Pawła II, oraz filmy obrażające naród polski. Według dziennikarki TVP Info Julii Chmieleckiej: "„Raidu” na CKE dokonał[o] forum karachan.org. To oni są za to odpowiedzialni, a teraz cała sprawa jest na forum gorąco dyskutowana"[7][8].

PrzypisyŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Karachan z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.