FANDOM


Kałboj (także: kałboy) – potoczne żartobliwe określenie:

  • przedstawiciela personelu męskiego pracującego w ubikacji publicznej w charakterze kasjera, odpowiedzialnego też za zachowanie higieny (inaczej: "dziadek klozetowy"). W Polsce praca ta jest silnie sfeminizowana (żeńskim żartobliwym odpowiednikiem "kałboja" jest częściej spotykana "babcia klozetowa"). W związku z czym spotkanie kałboja w ubikacji publicznej jest raczej zjawiskiem rzadkim.
  • pielęgniarza szpitalnego odpowiedzialnego za opróżnianie basenów przy czym pielęgniarz pracujący na nocną zmianę to tzw. "nocny kałboj" (określenie nawiązuje do tytułu znanego filmu).
  • nazwa ta może także oznaczać pogardliwe określenie Amerykanina, a zwłaszcza mieszkańca USA.

W zależności od kontekstu nazwy te mogą być odbierane jako określenia neutralne, żartobliwe, złośliwe lub wręcz obraźliwe. W związku z czym należy zachować dużą ostrożność przy ich używaniu.

Zobacz też

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Kałboj z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.