FANDOM


Jagoda Wójcik (ur. 19 maja 1995 w Koszalinie) – jedna z najmłodszych polskich powieściopisarek. Debiutowała drukiem w roku 2008 zbiorem opowiadań Liście zła[1] a w wieku 14 lat w roku 2010 wydała drukiem powieść Gwiezdne oczy. Zaczęła ją pisać i ukończyła gdy miała jeszcze 13 lat. W wydaniu powieści pomógł jej dziadek, który jest właścicielem wydawnictwa i drukarni. Córka undergroundowego pisarza piszącego pod pseudonimem K. S. Rutkowski i bohaterka jego książki Chiński ekspres [2]. Jagoda Wójcik uczy się w II klasie Gimnazjum nr 9 w Koszalinie.

Pierwsze swe historie zaczęła tworzyć gdy jeszcze nie umiała czytać i pisać. Na podstawie rysunków córki matka spisywała wymyślone przez nią historie. W wieku 8 lat babcia podarowała jej laptop. Od tego czasu napisała już 7 powieści, z których każda ma co najmniej kilkadziesiąt stron. Bohaterami tych wczesnych powieści były zwykle zwierzęta lub postacie z bajek. Powieści te można zaliczyć do fantasy, jednego z nurtu fantastyki.

Powieść Gwiezdne oczy licząca ponad 300 stron powstawała niecały rok. Jak i inne jej prace także należy do gatunku fantastyki. Opowiada historię nastoletniej dziewczyny, która po utracie pamięci, próbuje dowiedzieć się kim jest i skąd pochodzi. Po licznych perypetiach dowiaduje się, ze jest ostatnią przedstawicielką starożytnego klanu. Inspiracją książki była podróż młodej autorki do Chin. Książka zyskała pochlebne oceny internautów z serwisów przeznaczonych dla czytelników[3]. Z drugiej strony wzbudziła także dyskusję co do wartości literatury pisanej w tak młodym wieku oraz roli, wpływie i postawie rodziców młodych pisarzy[4].

Poza Jagodą innym tak młodym powieściopisarzem jest Amerykanin Christopher Paolini. Zaczął on pisać swoją pierwszą książkę pt. Eragon w wieku 15 lat. Stała się ona światowym bestselerem i utrzymała się w tej pozycji przez 24 tygodnie[5].

Przypisy

  1. Dane pochodzą z recenzji książki "Gwiezdne oczy" na portalu merlin.pl
  2. www.ksrutkowski.pl - strona domowa pisarza
  3. Wywiad udzielony w programie Dzień dobry Polsko - Superstacja z dn. 6.02.2010
  4. Dyskusja internautów pod artykułem Jakuba Ziębaka "Czternastolatka zadebiutowała jako pisarka" - internetowe wydanie "Gazety Wyborczej Szczecin" z dn. 13-14.2.2010
  5. 14-letnia Jagoda Wójcik napisała już siedem powieści - materiał filmowy A. Morawskiej i L. Myc w programie Panorama, TVP 2 z dn. 11.02.2010

BibliografiaŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Jagoda Wójcik z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.