FANDOM


Studencka Agencja Informacyjna
Forma prawna czasopismo
Data założenia 2011
Lokalizacja Flag of Poland.svg Polska
Siedziba Warszawa, ul. Nowy Świat 69
Prezes Andrzej Borowiak
Ważni pracownicy Agnieszka Szymanik, Rafał Chibowski, Tomasz Pietrzak
Branża agencja prasowa
Strona internetowa

Informacyjna Studencka Agencja (ISA)agencja prasowa tworzona przez młodych dziennikarzy, którym pomagają i doradzają doświadczeni korespondenci i redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej oraz wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego[1]. Do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji głównie z zagranicy. Korespondentami agencji są przede wszystkim polscy studenci wyjeżdżający na zagraniczne stypendia[2], chociaż agencja nie wymaga od współpracowników statusu studenta. Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat merytoryczny nad ISA. Siedziba agencji mieści się przy ul. Nowy Świat 69 w Warszawie.

Historia

Pomysł na studencką agencję informacyjną, która byłaby jednocześnie pierwszą w Polsce praktyczną szkołą korespondentów zagranicznych, zrodził się w 2009 roku w głowie dyrektora programowego Laboratorium Reportażu Marka Millera. ISA powstała w 2011 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Założycielem i redaktorem naczelnym agencji jest Andrzej Borowiak[3]. Agencja działa przy Fundacji Laboratorium Reportażu, jako eksperymentalny projekt dziennikarski[4]. W grudniu 2011 roku uruchomiła oficjalny serwis informacyjny w internecie.

Zasady działania

Agencja działa dwutorowo – na płaszczyznach: edukacyjnej i informacyjnej. Jako jedyna instytucja w Polsce daje studentom i młodym dziennikarzom możliwość zdobycia doświadczenia w zawodzie zagranicznego korespondenta. Za pośrednictwem agencji dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego przekazują początkującym korespondentom rady dotyczące dziennikarskiego warsztatu. Czytelnikom oraz innym mediom agencja dostarcza informacji z zagranicy – często z pierwszej ręki[5]. Agencja oferuje serwis ogólnotematyczny; informacje pogrupowane są w działy: polityka, społeczeństwo, kultura, gospodarka, nauka i kurioza[6].

Korespondenci

ISA nie stawia kandydatom na korespondentów żadnych wymagań formalnych, kierując się zasadą wolnego dostępu do mediów, zarówno dla czytelników, jak i dla dziennikarzy. Mimo widocznych podobieństw nie należy jednak do nurtu dziennikarstwa obywatelskiego, gdyż wszystkie publikowane w jej serwisie wiadomości są najpierw sprawdzane przez doświadczonych redaktorów. Szczególny nacisk kładziony jest na przejrzystość, rzetelność i wiarygodność informacji. Agencja publikuje w serwisie depesze od korespondentów m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Finlandii, Czech i Włoch.

Rada Programowa

  • Marek Miller
  • Mirosław Ikonowicz
  • Wojciech Kaźmierczak
  • Jacek Wasilewski

Centrala

  • Andrzej Borowiak - redaktor naczelny
  • Agnieszka Szymanik - zastępca redaktora naczelnego
  • Rafał Chibowski - edytor
  • Tomasz Pietrzak – edytor

Przypisy

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Informacyjna Studencka Agencja z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.