FANDOM


Historia na egzaminie maturalnym - od 2005 historia zdawana jest na nowych zasadach.

Opis egzaminu

Zasady w latach 2005-2006

Matura składała się z dwóch arkuszy: podstawowego i rozszerzonego. Pierwszy trwał 120 minut i był przeznaczony dla uczniów realizujących nierozszerzony program z historii. Uczeń przystępujący do tego egzaminu nie miał dostępu do tablic, map, zestawień - ale przy niektórych zadaniach dostępne miał źródła, z którymi powiązane były pytania.

Arkusz podstawowy składał się z około 30 zadań (obejmujących zakres od starożytności do czasów współczesnych). Łącznie można było uzyskać 100 punktów. Aby uzyskać 100% punktów, należało poprawnie rozwiązać wszystkie zadania.

Poziom rozszerzony trwał 150 minut, można było na nim uzyskać 50 punktów. Przeznaczony był dla uczniów, którzy realizowali rozszerzony poziom nauczania z historii. Składał się z dwóch części: jedna zawierała zbiór materiałów (teksty źródłowe, obrazy, zdjęcia, tabele, mapy etc) oraz pytania odnoszące się do tych źródeł (oraz do wiedzy pozaźródłowej). Druga część polegała na napisaniu krótkiego wypracowania (około 3-4 strony A4). Tematy tej części egzaminów polegały głównie na zastosowaniu wiedzy pozaźródłowej (zamieszczone w arkuszu materiały pełniły jedynie rolę "inspiracji" dla piszącego). Zdający miał do wyboru dwa tematy.

Zasady od roku 2007

Matura z historii od 2007 roku zdawana jest (tak zresztą jak reszta przedmiotów) na jednym - wybranym przez zdającego poziomie (podstawowy lub rozszerzony).Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Historia na egzaminie maturalnym z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.