Dzień bez Łapówki
Logo niebiore.jpg
Wzór naklejki
Dzień 23 lutego
Kraje  Polska
Znaczenie akcja skierowana przeciwko działaniom korupcyjnym

Dzień bez Łapówki – element corocznej polskiej akcji "Nie daję, nie biorę łapówek", prowadzonej przez obywatelski ruch Normalne Państwo[1]. Akcja jest skierowana przeciwko działaniom korupcyjnym w Polsce. Przez promocję "nie dawania", oraz "nie brania łapówek", stowarzyszenie chce kreować pozytywne postawy obywateli, zwiększyć świadomość na temat tego, co jest, a co nie jest korupcją, jakie grożą z tego tytułu sankcje karne, oraz stworzyć instrukcję, jak zachować się w sytuacji, w której ktoś chce nam wręczyć łapówkę.

Elementem akcji jest rozdawanie naklejek z napisem "Nie daję, nie biorę łapówek".

Historia

2004 - pierwszy Dzień bez Łapówek, w blisko 50 miejscach w Polsce odbyły się różnego rodzaju wydarzenia. W happeningach i debatach można było uczestniczyć m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Opolu, Gliwicach, Pszczynie, Nasielsku, Pile i wielu innych miejscowościach.

2006 - kolejna akcja Dzień bez Łapówek, obejmująca zasięgiem cały kraj.

2007 - 23 lutego, w Dzień bez łapówki w 50 miejscach Polski odbyły się happeningi, debaty. W wielu mediach promowano ten dzień jako Dzień bez łapówki.

2008 - czwarta edycja akcji była współorganizowana przez Fundację "Nie biorę, chcę normalnie zarabiać".

Przypisy

  1. Normalne Państwo. Ruch Normalne PaństwoŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Dzień bez Łapówki z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4.svg Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4.png Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.