FANDOM


Boliwarianizmlewicowy nurt w polityce Ameryki Łacińskiej odnoszący się do nazwiska Simóna Bolívara, który jest uważany za symbol wyzwolenia się narodów Ameryki Łacińskiej spod rządów Hiszpanii i Portugalii.

Nurt ten charakteryzuje się dążeniem do wyzwolenia się od dominacji USA w regionie Ameryki Łacińskiej oraz reformami mającymi za zadanie uniezależnić gospodarki tych krajów od mechanizmów powodujących to uzależnienie. Stąd też odwołanie do Simóna Bolívara, który jest symbolem wyzwolenia od innej dominacji – europejskiej w kręgu kultury latynoamerykańskiej. Nurt, choć jest kojarzony głównie z czawizmem obecnie ma głębokie korzenie w hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej.

Już w 1938 powstało Stowarzyszenie Boliwariańskie Wenezueli (Sociedad Bolivariana de Venezuela) i od dawna funkcjonuje określenie narody boliwariańskie.

Przedstawiciele:

Zobacz też

InterwikiŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Boliwarianizm z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.