FANDOM


"Aussie Aussie Aussie, Oi Oi Oi" (zapisywane także jako "Ozzie Ozzie Ozzie, Oy Oy Oy") – forma dopingu, aplauzu używana przez widzów w Australii, zazwyczaj w czasie międzynarodowych zawodów sportowych.

Okrzyk ten wywodzi się od tradycyjnego kornwalijskiego zawołania "Oggie, oggie, oggie!", używanego przez żony górników oznajmiające swoim mężom, że przyniosły im Cornish pasty na obiad. W późniejszym okresie okrzyk ten zaczął być używany w Walii w czasie zawodów rugby, następnie zaczęli go używać Anglicy w zmienionej formie jako "Ozzie, Ozzie, Ozzie" na cześć gracza Petera Osgooda, wreszcie został on "przejęty" przez Australijczyków[1].

Okrzyk ten zazwyczaj rozpoczyna jedna osoba wykrzykując głośno "Aussie, Aussie, Aussie!", na co inni chórem odpowiadają "Oi, Oi, Oi". Pełna wersja dopingu wygląda następująco:

Jedna osoba: "Aussie, Aussie, Aussie"
Chórem: "Oi! Oi! Oi!"
Jedna osoba: "Aussie, Aussie, Aussie"
Chórem: "Oi! Oi! Oi!"
Jedna osoba: "Aussie"
Chórem: "Oi!"
Jedna osoba: "Aussie"
Chórem: "Oi!"
Jedna osoba: "Aussie, Aussie, Aussie" (szybciej)
Chórem: "Oi! Oi! Oi!" (szybciej)[2].

W czasie swoich koncertów w Australii Robbie Williams "podgrzewał" widownię rozpoczynając ten okrzyk[3]. Podobnie inni występujący w Australii muzycy, np. zespół Nightwish[4].

Przypisy

  1. Luba Vangelova,: Oi, Oi, Oy. sportsillustrated.cnn.com. [dostęp 2009-01-29]. s. 2000-09-27.
  2. Plik medialny na youtube.com
  3. Plik medialny na youtube.com
  4. Plik medialny na youtube.comŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Aussie Aussie Aussie, Oi Oi Oi z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Interwiki